NewsMEDIASContact 
Français

 
Past editions

MÉDITERRANÉE(S) - Festival 2010

10 September - 03 October

Reservation :

At the Cultural Encounter Centre office

On Internet

Phone : 0033 (0)4 74 38 74 04

The Mediterranean, an inland sea where one can both lose and find oneself, a sea which unites, through joy and pain, a mosaic of languages, of peoples, of civilisations. At Ambronay, the journey begins on 10 September; for a production as beguiling as the song of the Sirens.

In 2010, the Festival is characterised by the place given to musical and cultural diversity: Southern Italy, Sardinia, Corsica, Marseille, France, the Occitan, Spain, Lebanon, Palestine, Israel, Algeria…

Having celebrated its 30th anniversary in 2009 with the first greatest exponents of the baroque movement, it seems fitting in 2010 to devote the majority of this year's activities to their worthy successors. Alongside Ton Koopman and Gabriel Garrido we meet the next generation of conductors, such as Marco Mencoboni, Fabio Bondi, Manfredo Kraemer, Jean-Christophe Spinosi etc. Or those younger still such as Geoffroy Jourdain, Héloïse Gaillard, Emmanuel Bardon, Sébastien d'Hérin and Leonardo García Alarcón.

During 2010 we launch our Young Artists Residencies, which the public can discover either through our surprise concerts or through their new collection of recordings on the Ambronay Editions CD label.

Because culture is a land of sharing in itself, Ambronay opens itself up to the world and its territories, to youth.

Follow Fest_Ambronay on Twitterfacebook.jpg

Programmation

WE 1

1Fri 10/09 - 20h30
Vespro della Beata Vergine (1610), Monteverdi (Cantar Lontano & Marco Mencoboni)Vespro della Beata Vergine (1610)Cantar Lontano & Marco MencoboniMonteverdi 
AbbatialeAbbatiale Tarif A
2Sat 11/09 - 17h
Carte blanche for Young Ensembles,  ()Carte blanche for Young Ensembles 
Tour DauphineTarif Tour Dauphine
3Sat 11/09 - 20h30
Il Diluvio universale, Michel Angelo Falvetti (Cappella Mediterranea, Chœur de Chambre de Namur & L. García Alarcón)Il Diluvio universaleCappella Mediterranea, Chœur de Chambre de Namur & L. García AlarcónMichel Angelo Falvetti 
AbbatialeAbbatiale Tarif A
4Sat 11/09 - 21h
Officina Zoé,  ()Officina Zoé 
ChapiteauTarif Chapiteau
5Sun 12/09 - 15h
La Zingara, Charles-Simon Favart  (Compagnie l’Opéra-Théâtre & Les Paladins)La ZingaraCompagnie l’Opéra-Théâtre & Les PaladinsCharles-Simon Favart  
ChapiteauTarif Chapiteau
6Sun 12/09 - 17h
La Voce di Corelli,  (La Risonanza - Fabio Bonizzoni )La Voce di CorelliLa Risonanza - Fabio Bonizzoni  
AbbatialeAbbatiale Tarif B

WE 2

7Thu 16/09 - 20h30
A voyage through the Mediterranean,  (Les Cris de Paris - Geoffroy Jourdain)A voyage through the MediterraneanLes Cris de Paris - Geoffroy Jourdain 
Chapelle de la Trinité Tarif hors les murs
8Fri 17/09 - 20h30
Cantatas, Bach (Amsterdam Baroque Orchestra & Choir - Ton Koopman)CantatasAmsterdam Baroque Orchestra & Choir - Ton KoopmanBach 
AbbatialeAbbatiale Tarif A
36Fri 17/09 - 20h30
Monteverdi - Piazzolla,  (La Cappella Mediterranea - Leonardo García Alarcón)Monteverdi - PiazzollaLa Cappella Mediterranea - Leonardo García Alarcón 
Chapelle de Jujurieux (Espace culturel C.J. Bonnet)Tarif hors les murs
9Sat 18/09 - 17h
Carte blanche for Young Ensembles,  ()Carte blanche for Young Ensembles 
Tour DauphineTarif Tour Dauphine
10Sat 18/09 - 20h30
Biondi – Genaux, The virtuosic Vivaldi ( Europa Galante)Biondi – Genaux Europa GalanteThe virtuosic Vivaldi 
AbbatialeAbbatiale Tarif A
11Sat 18/09 - 21h
Monteverdi - Piazzolla,  (La Cappella Mediterranea - Leonardo García Alarcón )Monteverdi - PiazzollaLa Cappella Mediterranea - Leonardo García Alarcón  
ChapiteauTarif Chapiteau
12Sun 19/09 - 11h
Hespérides, harpsichord (Skip Sempé)HespéridesSkip Sempéharpsichord 
Tour DauphineTarif Tour Dauphine
13Sun 19/09 - 15h
The Voice of Sardinia,  (Elena Ledda)The Voice of SardiniaElena Ledda 
ChapiteauTarif Chapiteau
14Sun 19/09 - 17h
Extases ,  (Stéphanie d’Oustrac - Ensemble Amarillis - Héloïse Gaillard, Violaine Cochard)Extases Stéphanie d’Oustrac - Ensemble Amarillis - Héloïse Gaillard, Violaine Cochard 
AbbatialeAbbatiale Tarif B

WE 3

15Wed 22/09 - 20h30
Paz, Salam & Shalom,  (Canticum Novum - Emmanuel Bardon)Paz, Salam & ShalomCanticum Novum - Emmanuel Bardon 
Monastère de BrouTarif hors les murs
16Thu 23/09 - 20h30
Les Indes dansantes , European Baroque Academy (Hervé Niquet - Nathalie Pernette )Les Indes dansantes Hervé Niquet - Nathalie Pernette European Baroque Academy 
Théâtre de Bourg-en-BresseTarif Théâtre de Bourg-en-Bresse
17Fri 24/09 - 20h30
Venise,  (Manfredo Kraemer - The Rare Fruits Council)VeniseManfredo Kraemer - The Rare Fruits Council 
AbbatialeAbbatiale Tarif B
18Sat 25/09 - 17h
Carte blanche aux Jeunes Ensembles,  (Les Esprits Animaux)Carte blanche aux Jeunes EnsemblesLes Esprits Animaux 
AbbatialeAbbatiale Tarif A
20Sat 25/09 - 19h
Maurice El Medioni,  ()Maurice El Medioni 
ChapiteauTarif Chapiteau
19Sat 25/09 - 20h30
Durón's War of the Giants,  (Ensemble Elyma - Gabriel Garrido)Durón's War of the GiantsEnsemble Elyma - Gabriel Garrido 
AbbatialeAbbatiale Tarif A
21Sat 25/09 - 21h
Lo Cor de la Plana,  ()Lo Cor de la Plana 
ChapiteauTarif Chapiteau
22Sun 26/09 - 11h
Les Trois Orphées, Luth (Paul O’Dette)Les Trois OrphéesPaul O’DetteLuth 
Tour DauphineTarif Tour Dauphine
23Sun 26/09 - 15h
From the Cockerel to the Donkey, After the Brothers Grimm ( Les Nouveaux Caractères - Sébastien d’Hérin )From the Cockerel to the Donkey Les Nouveaux Caractères - Sébastien d’Hérin After the Brothers Grimm 
ChapiteauTarif Chapiteau
24Sun 26/09 - 17h
Lamentazione,  (Les Arts Florissants - Paul Agnew - direction)LamentazioneLes Arts Florissants - Paul Agnew - direction 
AbbatialeAbbatiale Tarif B

WE 4

25Wed 29/09 - 20h30
Bracana,  (Ensemble A Filetta)BracanaEnsemble A Filetta 
Salle PolyvalenteTarif hors les murs
26Thu 30/09 - 20h30
Le Tombeau des baigneuses,  (Pierre Kuentz)Le Tombeau des baigneusesPierre Kuentz 
La PépinièreTarif hors les murs
27Fri 01/10 - 20h30
Le Tombeau des baigneuses,  (Pierre Kuentz)Le Tombeau des baigneusesPierre Kuentz 
La PépinièreTarif hors les murs
28Fri 01/10 - 20h30
Mediterranean,  (Les Éléments - Joël Suhubiette)MediterraneanLes Éléments - Joël Suhubiette 
AbbatialeAbbatiale Tarif B
29Sat 02/10 - 17h
A Musical Offering,  (Les Ombres - Margaux Blanchard & Sylvain Sartre)A Musical OfferingLes Ombres - Margaux Blanchard & Sylvain Sartre 
Tour DauphineTarif Tour Dauphine
30Sat 02/10 - 19h
Aref,  (Moneim Adwan)ArefMoneim Adwan 
ChapiteauTarif Chapiteau
32Sat 02/10 - 20h30
Vespers - Vivaldi,  (Chœur de chambre de Namur, Les Agrémens - L. García Alarcón)Vespers - VivaldiChœur de chambre de Namur, Les Agrémens - L. García Alarcón 
AbbatialeAbbatiale Tarif A
31Sat 02/10 - 21h
In the Shadow of Words,  (Trio Joubran)In the Shadow of WordsTrio Joubran 
ChapiteauTarif Chapiteau
33Sun 03/10 - 11h
Luth & vihuela,  (Hopkinson Smith )Luth & vihuelaHopkinson Smith  
Tour DauphineTarif Tour Dauphine
34Sun 03/10 - 15h
Mor Karbasi ,  ()Mor Karbasi  
ChapiteauTarif Chapiteau
35Sun 03/10 - 17h
Vivaldi – Spinosi,  (Ensemble Matheus)Vivaldi – SpinosiEnsemble Matheus 
AbbatialeAbbatiale Tarif B

Centre culturel de rencontre
d'Ambronay
Place de l'Abbaye
01500 Ambronay

04 74 38 74 00


TOP